wz

Lidé svatého Floriána z Dobrčic
NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ - autorka článku v Přerovském deníku, který vyšel 22.října 2009

Hasí celá vesnice

Dobrčice jsou malou vesničkou nedaleko Přerova. Žije tu jen něco málo přes dvě stě lidí, i přesto se však místní mohou pochlubit něčím zvláštním. Téměř pětina obyvatel totiž aktivně působí v hasičském sboru, který je největším organizovaným spolkem v obci. V Dobrčicích, jak se zdá, o hasiče nemají nouzi.
Sbor dobrovolných hasičů zde byl založen ještě před začátkem druhé světové války,  konkrétně v roce 1938. V loňském roce si tak místní hasiči připomněli již 70. výročí. Za těch několik generací zažil spolek mnoho úspěchů, projít si však musel i obdobím stagnace. V současné době zažívají hasiči z Dobrčic dobrá léta, a to hlavně zásluhou mladých hasičů a obětavého vedení sboru. K dnešnímu dni zde působí dvaačtyřicet členů, z nichž devět je součástí zásahové jednotky.

Zásahová jednotka pomáhá v celém okolí

Sbor dobrovolných hasičů patří v současné době do kategorie Jednotky požární ochrany 5. „V posledních letech hasiči zasahovali při požáru stavení v Dobrčicích v roce 2005 a v roce 1997 se významně podíleli na likvidaci škod po povodních v obci Bochoř,“ uvedl některé ze zásahů starosta místních hasičů Josef Ostrčil. Kromě pomáhání při požárech a jiných katastrofách se hasiči pravidelně účastní i okrskových a pohárových soutěží či aplikačních cvičení, kde dosahují velmi dobrých výsledků. „Letos sbor obsadil vynikající 2. místo v prvním kole požárního sportu okrsku Horní Moštěnice, které se konalo v Beňově,“ upřesnil velitel hasičů Ivan Zlámal. V Dobrčicích nezapomínají ani na vzdělávání. Společně s přerovským záchranným sborem se jednotka účastnila například i výcviku na Libavé a jezdí na pravidelná školení.

Hasiči nejen chrání, ale i baví

Nejenže místní hasiči svou obci dobře reprezentují a chrání své sousedy před požáry, ale starají se i to, aby se nikdo z dobrčických nenudil. Každoročně tak nezapomenou na pořádání plesů, maškarních bálů, masopustu, tradičního dětského dne a dalších příležitostných akcí, které jsou svou kvalitní organizací a dobrou zábavou vyhlášené i v blízkém okolí. „Většina těchto akcí je pořádána ve spolupráci s obecním úřadem a dalšími spolky v obci,“ dodávají místní hasiči.
I přes všechny úspěchy však stále existuje jedna zásadní věc, se kterou se v současné době hasiči potýkají – peníze. „Vzhledem k malým finančním zdrojům spoléháme na podporu obce Dobrčice, Olomouckého kraje a Mikroregionu Mošťenka. Této podpory si velice vážíme a moc jim za ni děkujeme,“ dodal na závěr starosta Josef Ostrčil.

Kozlův hasičský počin

V průběhu let prošel sbor dobrovolných hasičů v Dobrčicích složitými změnami, několikrát se změnila i jeho celková organizace. Jedno však zůstalo stejné. „Je to láska všech členů ke sboru a připravenost plnění hesla ,,Bohu ke cti, vlasti ke slávě, bližnímu ku pomoci“,“ shodují se hasiči.